Paroda „Lietuvių kalbos kilmė“

Paroda „Lietuvių kalbos kilmė“

„Pirmieji lietuvių kalbos tyrėjai lietuvių kalbos ateitimi netikėjo. Jie mokslui gelbėjo žūstančios kalbos faktus. Ačiū jiems. Kaip gera, kad jie klydo. Kažkada jau beveik pradėję mirti lietuviški žodžiai atgijo“

Lietuvių kalbininkas Algirdas Sabaliauskas

 

Svarbiausias parodos sumanymas – jauniesiems skaitytojams pristatyti leidinius, kurie atskleistų lietuvių kalbos išskirtinumą, skatintų pasididžiavimą savo kalba, domėjimąsi jos istorija, žodžių kilme, žymiausiais lietuvių kalbininkais.

Parodoje knygos, kuriose yra įdomių faktų apie lietuvių kalbos abėcėlę, kalbą, jos kilmę, mažiau žinomų ir smalsumą žadinančių gyvenimo epizodų iš kalbininkų biografijų. Vienas svarbiausių šios temos leidinių – „Lietuvių kalbos istorija“ iš serijos Mažieji pasakojimai apie Lietuvą“.

Verta dėmesio ir įdomiai parašyta 1994 m. išleista kalbininko Algirdo Sabaliausko knyga „Iš kur jie?” (1994 m.). Kaip teigia autorius pratarmėje, „ši knyga, nors joje aiškinami žodžiai surašyti ir abėcėlės tvarka, nėra žodynas, tai tik šioks toks žvilgsnis į žodžių pasaulį, į pasaulį, kuris kartais labai paslaptingas, kartais keistas, o kartais net ir juokingas“. Tai tikrai išskirtinis leidinys, kuriame apžvelgta trijų šimtų lietuviškų žodžių atsiradimo istorija, pradedant žodžiu „ainis“ ir baigiant žodžiu „žodynas“. 

Populiariai parašytų ir adresuotų jaunesniems skaitytojams kalbos istorijos leidinių beveik nėra. Todėl eksponuojami žinynai ir vaikams skirtos enciklopedijos, kuriuose patalpinti didesnės apimties tekstai su informacija apie kalbą ir jos kilmę bei „Lietuvių kalbos enciklopedija“.

Parodą papildo smulkiosios tautosakos rinkiniai, grožinės knygos, kurios turtina vaikų žodyną, atskleidžia lietuvių kalbos grožį, moko gimtosios kalbos. Rekomenduojami lietuvių autorių grožiniai kūriniai, parašyti sklandžia, taisyklinga lietuvių kalba.

Eksponuojami Daivos Čepauskaitės, Jurgos Vilės, Linos Itagaki leidiniai, apdovanoti Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija už kūrybiškumą, įvertinti kitomis svarbiomis premijomis. Metų knygų rinkimų nominantės – rašytojos Renatos Šerelytės knygos.

Paminėtini Neringos Vaitkutės leidiniai. Literatūros kritikai sutartinai pripažįsta sodrią, gyvą rašytojos Neringos Vaitkutės knygų kalbą. Autorės novelių apysaka „Klampynių kronikos“ už turtingą tapybišką kalbą įvertinta Prano Mašioto premija, už subtilų ir išmoningą tikrovės perteikimą vaizdžia ir turtinga kalba apysakose „Neišduosiu tavęs“ ir „Klampynių kronikos“ – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premija.

Eksponuojami ir kitų lietuvių autorių kūriniai, į kuriuos siūlome atkreipti dėmesį.

Paroda parengta lietuvių kalbos dienoms, atnaujinta prieš atveriant bibliotekos erdves lankytojams nuo gegužės 25 d.

 

Kviečiame domėtis iki birželio 12 d.

Parengė Ona Kaluinienė

Nuotraukos Virginijaus Benašo

 

 

    

 

Parodos „Lietuvių kalbos kilmė“ knygų sąrašas

 

 

 

Tautosakos leidinių sąrašas

 

 

Lietuvių autorių grožinių kūrinių sąrašas

 

Rekomenduojame paskaityti

https://www.vle.lt/Straipsnis/Lietuviu-kalbos-zodynas-124740 

https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/turime-laiko-savo-vaikams-tegu-skaitymas-tampa-zaidimu-286-1294422 

http://vaikams.skaitymometai.lt/index.php?-333314878 

https://www.ibbylietuva.lt/apdovanojimai/premijos-uz-geriausias-ir-reiksmingiausias-2018-m-knygas/ 

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2018-06-16-apie-neringos-vaitkutes-klampyniu-kronikas/170397 

https://www.ibbylietuva.lt/apdovanojimai/geriausios-2017-m-knygos-vaikams-ir-paaugliams/ 

https://www.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/petriko-literaturine-premija-komiksu-knygos-sibiro-haiku-autorems-862343 

https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/kaune-apdovanoti-reiksmingiausi-praejusiu-metu-vaiku-knygu-kurejai-286-952888 

 

Vaizdo įrašas

Mūsų kalba. A. Sabaliauskas pristato savo knygą „Iš kur jie?“ https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/19117/musu-kalba-a-sabaliauskas-pristato-savo-knyga-is-kur-jie (Žiūrėta 2020-04-06)

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.