Vaikų literatūros skyriaus darbuotojai prisimena…

Vaikų literatūros skyriaus darbuotojai prisimena…

   

Šių metų nacionalinės bibliotekų savaitės tema „Kaip pasikeitėme per 20 metų“. Savo prisiminimais pasidalinti paprašėme buvusias Vaikų literatūros skyriaus darbuotojas Jadvygą Kazlaučiūnienę ir Gemą Dromantienę. Jadvyga daug metų dirbo vaikų literatūros skyriaus skaitykloje, Gema – buvusi Vaikų ir jaunimo literatūros centro vadovė. Kalbina vyr. bibliotekininkė Ona Kaluinienė.

Kokia buvo vaikų biblioteka prieš 20 metų? Kokie ryškiausi Jūsų  įspūdžiai?

 Jadvyga

Seniai seniai tas buvo… Ir buvo viskas kitaip …nestovėjo kompiuteriai, neskambėjo mobiliųjų telefonų melodijos… Užtat buvo daug ir įdomių knygų, kurias mielai skaitydavo, vartydavo, netgi uostydavo mūsų mažieji skaitytojai!
Turėjome nemažai pažintinių knygų, kurios ypač domindavo pačius žingeidžiausius. Šios knygos buvo uždarame skaityklos fonde – jas leisdavome pavartyti tik vietoje
Tais laikais  į vaikų literatūros skyrių ateidavo daug ekskursijų iš mokyklų, vaikų darželių. Jų tikslas buvo susipažinti su didžiausią vaikiškų knygų fondą turinčia vaikų biblioteka. Tokiems „ekskursantams“ pateikdavome visas ypatingas ir gražiausias knygas iš uždarojo fondo. Vaikai labai susidomėję vartydavo didžiulius spalvingus albumus apie gamtą, meną, automobilius, dinozaurus ir kitas įdomybes. Ypač patikdavo pažintinės knygelės apie įvairius gyvūnus su pridėtais „video“ akiniais. Žiūrint per juos  matydavosi stereo vaizdas – gyvūnai tarsi atgydavo…

Gema

Pradėjus dirbti Vaikų literatūros skyriuje, viskas buvo įdomu. Šiaip, pati vaikų biblioteka buvo nesenai pastatyta ir gana jauki. Nustebino bibliotekos vadovo požiūris į aprangą. Gavau pastabą, kad į darbą negalima eiti su džinsais. Šiandien tai kelia šypseną, tada man, dar jaunai jaunai specialistei, tai buvo nesuprantama.

 Koks buvo bibliotekininko darbas anksčiau? Kokius matote skirtumus?

 Gema

Prisimenu mažųjų skaitytojų eiles prie knygų išdavimo. Kiek daug buvo rašymo ranka. Darbuotoja, dirbanti su mažaisiais skaitytojais, neturėjo laiko kada bendrauti. O kaip sunku buvo iššifruoti skirtingu braižu užrašytus knygų autorius ir pavadinimus. Knygų katalogai ir jų kortelės – buvo kitas kruopštumo reikalaujantis darbas bibliotekininkėms.

Kokie tada buvo skaitytojai? Kuo jie skyrėsi nuo šių dienų skaitytojų?

Jadvyga

Skaitytojų turėjome daug. Jų buvo keletas kategorijų – tie, kurie itin mėgo skaityti – knygų „graužikai“, kiti būdavo pasiunčiami mokytojų – atlikti tam tikras užduotis, surasti atsakymus į įvairius klausimus, dar kitus atvesdavo tėvai, norėdami, kad jų atžalos pradėtų lankyti biblioteką. Turėjome atsižvelgti į visų pageidavimus – pateikti reikalingą informaciją, padėti išsirinkti reikiamas knygas.
Tada mūsų skaitytojai labiau draugaudavo su knygomis – ilgam „pradingdavo“ tarp lentynų, o suradę suintrigavusią dar nematytą knygą, tardavosi su bibliotekininke, skaitykloje prasėdėdavo valandų valandas prie stalų su vaikiškais žurnalais, kurių nemažai prenumeruodavome. 

Kuo bibliotekos skaitytojams buvo patrauklios anksčiau? Kas įdomaus jose vykdavo?

Jadvyga

Pramogų bei žaidimų tuo laiku  bibliotekoje vaikai nelabai rasdavo, nes nebuvo nei stalo žaidimų, nei video aparatūros, tie dalykai  atsirado jau apie 2008-2009 – uosius metus… O tada galėjome skaitytojus pradžiuginti tik keletu minkštų žaislų, lėlyčių, kuriuos kažkas buvo padovanojęs bibliotekai.
Tačiau vykdavo daug renginių. Jie buvo skirti rašytojų  jubiliejams, įvairioms šventėms. Mums talkino tuometinės Panevėžio konservatorijos studentės. Jos paruošdavo scenarijus, vaidindavo, pasakodavo apie vaikų rašytojus. Būdavo spalvingi ir smagūs renginiai…
Turėjome bibliotekos draugų – dabar juos vadintume savanoriais. Jie dažnai lankėsi bibliotekoje ir padėdavo.

Kaip laikui bėgant keitėsi vaikų biblioteka?

Jadvyga

Vaikų literatūros skyriaus patalpos bei fondai per 20 metų ne kartą buvo pertvarkomi bei perkeliami.
Įdomūs prisiminimai liko, kai savo jėgomis atnaujinome mažųjų skaitytojų erdvę. Vieną savaitgalį buvo pasitelkti padėjėjai iš ūkio skyriaus, pakviesti savo šeimų nariai ir bendromis pajėgomis naujai išdažytos sienos, palangės, langų rėmai, paklota nauja kiliminė danga. Atnaujintoje salės dalyje įsikūrė tikra vaikiškų knygų karalystė, su įvairiais atributais – žaislais, stalo žaidimais…

Kokių naujų pokyčių sulaukėte? Kaip jie vyko?

Jadvyga

Prasidėjo kompiuterių era … Iš pradžių pajutome skaitytojų antplūdį – jie labai pamėgo kompiuterinius žaidimus. Tekdavo riboti sėdėjimo laiką prie kompiuterio – tik 1 val. ir ne daugiau kaip 2 skaitytojai prie vieno kompiuterio. Prasidėdavo tikros lenktynės – dar prieš bibliotekos atidarymą prie lauko durų išsirikiuodavo vaikų eilutė, kad kuo greičiau patektų į vidų prie kompiuterio. O kai kurie įsigudrindavo ir prisiprašydavo užregistruoti juos  dar iš vakaro… Ir pykdavome, ir juokdavomės iš tokių nenuoramų, mat rytais matydavome, kad atlėkdavo gal ir nesiprausę, o kartasi ir išvirkščiais drabužėliais apsirengę… Teko dar labiau drausminti tokius  kompiuterinių žaidimų mėgėjus. Buvo užblokuoti kai kurie azartinį pobūdį turėję vaikiški žaidimai. Na, tada vaikai pradėjo ieškoti ir kitokių užsiėmimų internete. 

Gema

Atsirado daug norinčiųjų dirbti prie kompiuterių. Viena skyriaus darbuotoja reguliuodavo vaikų eiles, o vaikai iš pradžių žaisdavo tik kompiuterinius žaidimus. Patys skaitytojai savo sugebėjimais tuo metu buvo išmanesni už darbuotojas, kartais padėdavo išspręsti darbuotojams iškilusius klausimus. Per 20 metų situacija labai keitėsi. Kompiuterių skaičius skaitytojams padidėjo iki 15. Išaugo darbuotojų kompiuterinis raštingumas.  

Ačiū Gemai ir Jadvygai už šiltus prisiminimus.

Kaip atrodys Vaikų biblioteka po 20 metų, galime tik paspėlioti 🙂 Vis dėlto tikimės, kad šiandienos skaitytojai sulauks tos dienos, kai juos pakvies DIDŽIAUSIA ir YPATINGIAUSIA Panevėžyje knygų, edukacijų, žaidimų ir kūrybos erdvė.

Patikėti šios SVAJONĖS išsipildymu leidžia išgirstos džiugios žinios apie Vaikų bibliotekos RENOVACIJĄ, kuri turėtų prasidėti ARTIMIAUSIOJE ateityje.

 

Vaikų literatūros skyriaus darbuotojai prisimena…“ įraše yra 1 komentaras

  1. smagūs prisiminimai iš Vaikų lit. skyriaus… Linkiu darbščiosioms jo bitelėms sėkmės! Lauksime didžiosios skyriaus patalpų RENOVACIJOS!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.