Instaliacija „Atnašavimas“

Instaliacija „Atnašavimas“

Bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje ilgą laiką vyko žodžių aukojimo akcija, skirta turtinti lietuvių kalbą. Į akciją įsitraukė ne tik vaikai, bet ir senoji karta ir nebuvo kuriami naujadarai, o stengtasi prisiminti senuosius mūsų žodžius. Paaukotas žodis patekdavo į sandarų stiklainį, nes ypač senieji žodžiai linkę nuo mūsų pabėgti, manydami, jog žmonės yra nepatikimi – labai greitai savo kalbą gali išduoti, pakeisti, pamiršti.

Taigi, mūsų kalba baigia „suanglėti“. Medijos, besiveržiantys angliški kompiuterijos ir šnekamosios kalbos žodžiai instaliacijoje perteikiami, kaip laužas, kuris kėsinasi sudeginti mūsų žodžius. „Apanglėjimas“ – štai kas vyksta su mūsų kalba, teigia autorius Virginijus Benašas.

Instaliacijos „Atnašavimas“ pristatymas vyko žaismingai – su sviestu ir duona kasdienine. Sausa duona – mūsų dabartinė kalba, bet jei norime, kad kalba būtų išties turtinga, kerinti savitumu ir „skani“ – reikalingi senieji žodžiai – sviestas. Kitaip tariant, mūsų kalba, jei įterpiame senovinių žodelių, tampa, kaip sviestas ant duonos. Renginio metu buvo paaukotas rekordinis skaičius – net 46 žodžiai. Ilgametės bibliotekos darbuotojos Jadvygos, tokios turtingos senąja kalba, dosni auka pranoko visus lūkesčius.

Žmonija vertina deimantus, brangakmenius, automobilius ir kitus materialius dalykus. Tačiau kalba – tokia vertinga, kaip geriamas vanduo, kurio klodus mes turime. Girdėdami savo kalbą, mes tarsi grįžtame į save, savo praeitį, kilimą, kokias emocijas „atneša“ pasakytas mūsų protėvių žodis…

Instaliacija sukurta taip, kad žaidimo forma būtų parodomos įvairios dabartinės kalbos ir senųjų žodžių priešpriešos, sugretinimai, palyginimai, vertinami skirtumai ir pan.. Organizuojami pristatymai klasėms, kalbant, kokie svarbūs yra senieji mūsų kalbos žodžiai. Instaliacija bus ilgalaikė, nes turime nepamiršti – kai kalba turi senosios kalbos priemaišų, ji yra daug „skanesnė“.

 

 

 


Informaciją parengė Šarūnė Leikienė

Nuotraukos Virginijaus Benašo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *