Tiltai, sujungiantys pasaulio kraštus…

Tiltai, sujungiantys pasaulio kraštus…

Pasaulio lietuvių metams Vaikų literatūros skyriuje parengta paroda „Pasaulio lietuvių rašytojai vaikams“.

Parodos temą geriausiai apibūdina Australijoje gyvenančios vaikų ir paauglių rašytojos Akvilinos Cicėnaitės viename interviu išsakytos mintys: „…geografinės koordinatės ne tokios svarbios, kaip vietos, kurias nešiojiesi galvoje, ryšiai, sujungiantys vieną pasaulio kraštą su kitu, kuriuose gyvenantys žmonės ne taip jau labai skiriasi… “. „Lietuviams tereikia labiau pasitikėti savimi, pasisemti stiprybės istorijose, kurias dažnai laikome mažai kam įdomiomis“. 

O tų įdomių istorijų užteks visiems. Pasakojimai apie vaikystę, kuri visais laikais tokia pati ar paauglio kelionė, ieškant atsakymų į jam svarbius klausimus, tėvų ir vaikų santykiai, tradicinės vertybės, kitos „amžinos“ temos. Jos sudomins visus ir vaikus, ir paauglius.

Parodoje pristatoma aštuoniolikos pasaulio lietuvių rašytojų kūryba vaikams. Laukia pažintis su dvidešimto amžiaus pradžios bei šiuolaikinių autorių knygomis, klasika ir naujausiais romanais, apysakomis, pasakomis bei eilėraščių knygomis.

Vertos dėmesio literatūrinius apdovanojimus pelniusios knygos. Jau minėtos rašytojos Akvilinos Cicėnaitės pirmosios knygos „Viskas apie mano šeimą“, „Mano tėtis ir kiti nesusipratimai“ buvo nominuotos Metų knygų rinkimuose. O knyga „Niujorko respublika“ išrinkta viena kūrybiškiausių 2015 metų knygų ir pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo konkurso nugalėtoja, rašytojai įteikta ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) premija už geriausią metų realistinės prozos knygą paaugliams. Pasisekimo sulaukė rašytojo Vytauto Tamulaičio apsakymas „Petruko vėliava“. Jis pateko į trisdešimt dviejų pasaulio tautų rašytojų antologiją „Vaikai visur“ (Children everywhere, 1970), išleistą anglų kalba. O kitas nominuotas knygas atraskite patys, apsilankę parodoje.

Parodoje pristatomos knygos rašytojų, artimai susijusių su Panevėžio kraštu. Panevėžyje gimė rašytoja Nijolė Jankutė Užubalienė, kurios rankraščių fondas saugomas Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Rokiškio apskrityje (dabar Rokiškio rajonas), tuometiniame Panemunio valsčiuje gimė gabus pasakotojas Liudas Dovydėnas, kuriam tėtis pagamino medinpadžius, kad būsimasis rašytojas galėtų lankyti mokyklą. Kiti įdomūs faktai atsiskleis atidžiau pavarčius parodos knygas.

Kaip yra pasakiusi rašytoja Akvilina Cicėnaitė „Lietuviškoje terpėje, praeityje, kultūroje, istorijoje, dabartyje yra apsčiai temų, kuriomis galime kalbėti, eiti su jomis į kitų šalių literatūrą“.

Ar Pasaulio lietuvių rašytojų kūryba tikrai verta dėmesio, spręskite patys, apsilankę parodoje.

Paroda veiks visą vasarą. Lankykitės 🙂 


Ona Kaluinienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *