Įveikime patyčias kūrybiškai

Įveikime patyčias kūrybiškai

Jau dešimtą kartą šalyje minima savaitė be patyčių skatina ugdymo įstaigas atkreipti dėmesį į šią opią problemą ir ieškoti efektyvių sprendimų. Kovo 21 d. bibliotekos Vaikų literatūros skyrius sukvietė jaunuosius lankytojus į originalią edukaciją panagrinėti, kaip gimsta patyčios.

Išradingas ir energija trykštantis Vaikų literatūros skyriaus darbuotojas Virginijus Benašas į patyčių temą pažvelgė netradiciškai. Jis sukūrė instaliaciją „Patyčių erdvė“, kurios centre pastatė aukštą kėdžių bokštą, o jo viršuje įtaisė nedraugiškąjį bebrą. Bebras savo aštriais dantimis ir dar aštresniais žodžiais pažemino aplinkinius medžius – ąžuolą, drebulę ir karklą. „Kaip gi bebras galėjo užgaulioti medžius?“ – klausė V. Benašas Žemynos progimnazijos antrokų. „Kvailašaknis“, „kreivakamienė“, „verksnė“ – entuziastingai sufleravo moksleiviai.

Išties, patyčioms priežasčių ir žodžių rasti nesunku, bet kur gi tai veda? Vaikai aptarė, kokie jausmai kyla patiriant patyčias ir nusprendė, kad sunku ne vien tam, kurį skriaudžia, bet ir tam, kuris dedasi už visus pranašesnis. „Juk ant sosto viršaus taip vieniša. Kėdės siūbuoja, nestabilu, baisu, o ir širdis žino, kad lazda turi du galus. Bausmė anksčiau ar vėliau ateis“ – filosofavo susirinkusieji.

Po kūrybingos diskusijos vaikai neskubėjo skirstytis. Jie smalsiai tyrinėjo bibliotekos pažibą – robotą, domėjosi, ar jis jaučia, ar patiria patyčias. Vaikų žvilgsnius pagavo eko kūrybos dirbtuvėlės, kuriose iš atliekų gimsta itin originalūs kūriniai. Paklausus V. Benašo, kaip biblioteka gali prisidėti prie patyčių problemos sprendimo, vyriškio akys sužibo. Jo teigimu, bibliotekoje rasite ne vien puikių knygų apie patyčias, jausmus ir jų valdymą, bet ir daug įdomios veiklos. „Biblioteka – tai erdvė, kurioje galima kurti, bendrauti, ugdyti kritinį mąstymą, o visa tai padeda suformuoti stiprią pozityvią asmenybę. Kai esame linksmi, išradingi, kūrybiški, net nekyla minčių apie patyčias“ – tikino entuziastingasis bibliotekos darbuotojas V. Benašas.

Primename, kad centriniuose bibliotekos rūmuose visą kovo mėnesį 6–9 klasių moksleiviai kviečiami registruotis į edukacijas „Kartu įveikime patyčias“.

Bibliotekos darbuotojai rekomenduoja šias knygas patyčių tema:

Marmiai: Olis ir dažų kibirėlis/ Indrė Pavilonytė, Martynas Pavilonis. – Vilnius: Alma littera, 2019

Varniukas, kuris buvo kitoks/ Edith Schreiber-Wicke, Carola Holland. – Vilnius: Vaga, 1998

Bjaurusis ančiukas/ H.C. Andersen; [atpasakojo T. Četrauskas]; iliustravo Beth Beyerholm. – Vilnius: Egmont Lietuva, 1996

Varlius ir nepažįstamasis/  Max Velthuijs. – Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2005

Pasakyk, ką jauti: emocijų knyga/ Cristina Núñez Pereira, Rafael R. Valcárcel; iš anglų kalbos vertė Elžbieta Kmitaitė. – Vilnius: Alma littera, 2017

Mano jausmai: ką jie reiškia? : [44 jausmai, kuriuos verta pažinti]/ Moore-Mallinos, Jennifer, Mazali, Gustavo. – Vilnius: Alma littera, [2018]

 

Būkime aktyvūs, kūrybiški ir gyvenkime draugiškai!

 

Aušra Marija Narbutė
Kultūrinės veiklos vadybininkė

Nuotraukos mokytojos Vidos Pučkienės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *