Projektas „Aukštaitijos ETNO kilimo kūrimas“

 

      2017-aisiais, skirtais Lietuvos Piliakalnių metams, šalyje telkiamas visuomenės dėmesys į šios srities etninį kultūros paveldą, stengiantis pabrėžti jo svarbą šalies gyvenime. Visus metus šia tema Lietuvoje vyks kultūros, mokslo ir kt. renginiai. Atsiliepdama į šią aktualiją Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka inicijuoja projektą „Aukštaitijos ETNO kilimo kūrimas“, skirtą Panevėžio regiono jaunesniojo ir vidutinio mokyklinio amžiaus vaikams, bibliotekose ieškantiems šiuolaikinėmis IT paremtų įdomių veiklų.

     Projekto metu bendradarbiaujant su Panevėžio kraštotyros muziejumi, regiono bibliotekų Vaikų literatūros skyriais, kūrybinių industrijų atstovais bus sukurtas interaktyvus „kilimas“, pagrįstas mobilių aplikacijų naudojimu. Kilimui sukurta mobili programėlė bus pritaikyta „Android“ operacinės sistemos mobiliesiems įrenginiams ir planšetams. Mobilioje aplikacijoje, pasitelkus grafinio dizaino elementus, vaizdinę ir garsinę medžiagą vaikų pažinimui bus pristatomi 6–10 svarbiausių regiono ETNO gamtinių objektų. Interaktyvaus „kilimo“ pagalba Panevėžio regiono bibliotekose ir mokyklose bus vykdomi edukaciniai užsiėmimai vaikams. Per padavimus, legendas ir sakmes edukaciniuose užsiėmimuose vaikai bus supažindinti su žymiausiais Aukštaitijos piliakalniais, gyvenvietėmis, šventvietėmis ir kitomis Aukštaitijos tapatumą atspindinčiomis vertybėmis. Mobilios aplikacijos virtualų turinį kilime pasibaigus projektui bus galima keisti, atsižvelgiant į vaikų susidomėjimą, poreikius bei temos aktualumą.
     Kilimas bus pagamintas iš neseniai rinkoje pasirodžiusio specialaus neplyštančio, labai plono SDSB 239 PP-plastiko. Kilimas bus 1,6 m x 3 m. dydžio ir jį turės kiekviena projekte dalyvaujanti biblioteka. Interaktyvus kilimas bus mobilus, pritaikytas ilgalaikiam naudojimui, atsparus dėmėms, lengvas ir antialergiškas.
     Projekto metu sukurta edukacinė priemonė, kaip paslauga, bus skirta Aukštaitijos vaikų lavinimui ir užimtumui bibliotekose. Pagal interaktyviame „kilime“ atspindimus etnografinius objektus PAVB parengs edukacinių programų vykdymo metodiką, pagal kurią regiono bibliotekininkai rengs ir vykdys edukacines programas vaikams. Pvz., pagal Anykščiuose esantį mitologinį Puntuko akmenį bus rengiami užsiėmimai vaikams su akmenimis: piešimas ant akmenų, žaidimo ant akmenukų kūrimas. Pagal Kupiškio rajone esantį Dijokalnį bus sekamas mitas apie jį ir pinami pievos vainikai. Rokiškyje yra mitais apipintas Velniakalnis – iš naminio molio bus kuriamas velnias arba gaminamos kaukės. Panevėžyje, sekant Panevėžio vardo atsiradimo istoriją, galima keliauti apžiūrėti šios legendos skulptūrų, savo jėgomis arba pasamdžius gidą, radus specialistą pasidomėti šia istorija išsamiau. Pagal Panevėžio rajone esantį Čičinsko kalną Čičinsko patiekalo recepto užrašymas. Pagal prie Utenos esantį Laumiakalnį būtų galima piešti pagal garsinį skaitymą laumės portretą, vizualizaciją. Naudodamiesi kilimu, vaikai galės domėtis ir išmokti ne tik etnografijos, mitologijos ar kitų žinių, bet ir sužinoti, kokias technologijas pasitelkiant buvo kurtas šis kilimas.
Bibliotekininkų sukurtos ir vedamos edukacinės programos bus filmuojamos ir kuriami 10 min. trukmės filmukai. Filmukų transliacijos vyks Gerų naujienų televizijoje.
      Projekto metu sukurta mobili aplikacija, tikimasi, bus labai vertinga krašto vaikams. Interaktyvus „kilimas“, patraukli ir inovatyvi paslauga, ugdys jaunosios kartos pilietiškumo jausmus, per jaunajai kartai itin paklausius išmanias edukacijas suteiks žinių ir žadins susidomėjimą savo krašto, šalies istorija, kels savigarbą ir meilę artimai aplinkai.
     Projekto metu bibliotekų specialistams ir mokytojams Panevėžio kraštotyros muziejuje bus surengtas edukacinis seminaras „Kelionė laiku“. Seminaro tema – šiuolaikinės etninės kultūros priemonių populiarinimas vaikams.
     Projektas įgyvendinamas remiantis vienos pažangiausių Aarhus (Danija) miesto bibliotekos, kurioje darbo stebėjimo vizitą šiais metais atliko 10 PAVB darbuotojų, sukurtu interaktyviu pasakų kilimo pavyzdžiu.
Projekto tikslas – inovatyvia skaitmenine technologija sudominti Panevėžio regiono jaunesniojo ir vidutinio mokyklinio amžiaus vaikus savo krašto ETNO paveldu ir spręsti Panevėžio regiono vaikų užimtumo problemą bibliotekose.

Uždaviniai:
• Bendradarbiaujant su kraštotyros specialistais, dailininku ir mobilių aplikacijų kūrėjais sukurti inovatyvią priemonę – interaktyvų ETNO kilimą su Aukštaitijos krašto mitologiniais objektais;
• Panaudojant sukurtą interaktyvų ETNO kilimą parengti ir vykdyti edukacines programas, dalintis jomis su projekte dalyvaujančiomis bibliotekomis;
• Projektu sukurtą interaktyvią edukacinę priemonę kartu su regiono Vaikų literatūros skyrių specialistais pristatyti tokiuose masiniuose renginiuose kaip Vilniaus knygų mugė, „Expo Aukštaitija“, Mokyklų mugė;
• Vaikų bibliotekų specialistams ir mokytojams surengti etno kultūros populiarinimo seminarą.

Projekto rėmėjai:

Areviva

 

Vaikų literatūros skyriaus informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.