Edukacinė programa „Donelaičio žemė“

Edukacinė programa „Donelaičio žemė“

Ankstyvoje jaunystėje, kai susipažįstame su Kristijonu Donelaičiu, dar nemokame vertinti jo kūrybos, bet su amžiumi ateina ir žavesys, ir pagarba didžiajam būrų poetui, ir noras ką nors padaryti jo atminimui, juo labiau, kad buvo į ką atsiremti.
Bibliografė Elena Lebedienė

2014 m. vasario 26 d. vaikų ir jaunimo literatūros centre vyko edukacinė programa ikimokyklinio ugdymo specialistams „Donelaičio žemė“, skirta Kristijono Donelaičio 300 metų jubiliejui.

Pirmo didžio lietuvių poeto asmenybę pristatė bibliotekininkė, renginių vedėja, visuomenininkė Albina Saladūnaitė, naujienas specialistams – Centro darbuotojos, meninę programą atliko Panevėžio miesto Kastyčio Ramanausko lopšelio darželio ugdytiniai bei Kazimiero Paltaroko gimnazijos mokiniai.

Šiltas ir įtaigus Albinos Saladūnaitės žodis apie grožinės literatūros pradininką Donelaitį pasiekė visų klausančiųjų širdis. Savo pasakojimą apie Donelaičio tėviškę – Lazdynėlius, mokymąsi Karaliaučiuje, muzikos mokytojo darbą Stalupėnuose ir gyvenimą, įšventinus į kunigus, Tolminkiemyje, Albina iliustravo vaizdine medžiaga – žemėlapiu, nurodančiu Mažosios Lietuvos (dabartinė Kaliningrado sritis) geografinę padėtį, senuosius prūsiškuosius bei dabartinius vietovardžius.

Nepamirštamą įspūdį renginio dalyviams paliko Kastyčio Ramanausko lopšelio darželio ugdytojų bei ugdytinių atlikta muzikinė-meninė kompozicija pagal poemą „Metai“.
Ekrane keičiantis „Neregėtos Lietuvos“ vaizdams bei skambant muzikai, bibliotekos renginių erdvėje keitėsi metų laikai pagal Kristijono Donelaičio poemos tekstus. Įsimenančią metų laikų kaitą Kastyčio Ramanausko lopšelio darželio ugdytiniai perteikė meniniu žodžiu, šokiu, sceniniu vaizdu. Kompoziciją parengė pedagogės Jolanta Valickienė, Janina Karpetienė, auklėtoja Dainora Šidlauskienė.

Kazimiero Paltaroko gimnazijos mokiniai Kristijonui Donelaičiui skyrė programą, parengtą pagal rašytojos Gintarės Adomaitytės literatūrinį tekstą „Ten, kur Romintos giria“ (žurnalas „Laimiukas“ 2014 Nr. 1). Mokinius ruošė mokytoja Aina Cimermonienė.

Renginyje aptarti akcijos „Metų knygos rinkimai“ bibliotekos jaunųjų skaitytojų balsavimo rezultatai.

Įdomiausia Vaikų Metų knyga bibliotekos skaitytojai išrinko Ingridos Vizbaraitės knygą „Karžygiuko istorija“ (ši knyga išrinkta ir Lietuvos skaitytojų). Balsavo 85 vaikai, dauguma jų – K.Paltaroko gimnazijos pradinių klasių mokiniai. Jie ne tik skaitė, rinko, bet ir iliustravo knygas. Bibliotekoje eksponuota gimnazijos mokinių knygų iliustravimo konkurso „Renku Metų knygą“ geriausių darbų paroda , o jauniesiems dailininkams įteiktos bibliotekos padėkos ir meniški kalendoriai.

Vaikų ir jaunimo literatūros centras edukacinę programą miesto ikimokyklinio ugdymo specialistams, bendradarbiaujant su Panevėžio miesto Kastyčio Ramanausko lopšeliu darželiu ir švietimo skyriumi, vykdo jau antrus metus.

Suburti miesto ikimokyklines įstaigas naujai edukacinei veiklai paskatino praėjusiais metais nemažo susidomėjimo respublikoje sulaukęs Kastyčio Ramanausko inicijuotas pleneras „Sniego karalystėje“. 2013-ųjų programos tema – „Bitės idėjų įkvėpti“, 2014-ųjų – „Donelaičio žemė“.

Kaip ir 2013 metais, specialistams pristatytas pleneras ir plenero paroda, naujausi grožiniai ir pažintiniai leidiniai, gauti bibliotekoje.

Plenero tikslus, ikimokyklinių įstaigų dalyvavimą jame ir pedagogų veiklas, plenero parodą aptarė Kastyčio Ramanausko direktorė Dalia Pakėnienė, pedagogė Janina Karpetienė, auklėtoja Dainora Šidlauskienė. Bibliotekoje eksponuota plenero fotografijų paroda.

Išsamiai apžvelgtos naujos vertingiausios knygos vaikams: Linos Žutautės “Ferdinandas ir Pū”, Dramblinos Sapnauskaitės (Lina Sasnauskaitė) „Zuikis Pranas ir ausų nauda“, Gražinos Sviderskytės „Darius ir Girėnas. Istorija ir legenda“, Rob Scotton „Katinėlis Juodis“, Ayano Imai „Česteris“, Michael Bond „Smagiausios Pedingtono istorijos patiems mažiausiems : šeši pasakojimai skaityti prieš miegą“ ir kt.

Šių metų edukacinė programa papildyta bibliotekos darbuotojų paruoštomis naujomis temomis. Pristatyta Kristijono Donelaičio asmenybė ir kūryba, leidinių paroda „Skaitome Donelaitį“.

Suteikta informacija apie naujos vaikų ir jaunimo literatūros centro svetainės teikiamas galimybes, pasiūlyta užsisakyti keliaujančią pasakų skrynią. Pagal pageidavimą į darželį keliauja leidiniai draugystės, tolerancijos, mamos, tėvo dienai ar kitomis aktualiomis temomis.

Centras orientuojasi į ikimokyklinio ugdymo įstaigų skaitymo poreikius ir pagal juos sudaro teminius reikalingų knygų sąrašus. Nuolat vykstantis bendradarbiavimas, tarpusavio pažinimas leidžia įžvelgti naujas galimybes ir kurti planus ateičiai.

Kviečiame lankytis bibliotekoje!

Paroda „Skaitome Donelaitį“ veiks iki balandžio 4 d.

Ona Kaluinienė
PAVB vaikų ir jaunimo literatūros centro
Vaikų literatūros sklaidos skyriaus vedėja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.