Labdaros ir paramos Mažojo Princo fondo akcija „Visa Lietuva skaito vaikams“. Veiklos galimybės bibliotekoje

Biblioteka jau seniai nebėra tik knygų namai. Laikmetis, socialiniai, kultūriniai ir kt. pokyčiai, kasdien bibliotekoje besilankantys įvairiausių poreikių skaitytojai, diktuoja ir naujas bibliotekos paslaugas. Visuomenė modernėja, vis populiaresnis ir priimtinesnis tampa virtualus pasaulis, elektroniniai socialiniai tinklai, kada nebelieka tikro bendravimo, akių kontakto, „gyvo“ rūpesčio vieni kitais. Didėjančios socialinės problemos: emigracija, tėvų skyrybos, alkoholizmas, narkomanija, bedarbystė, raštingumo stoka ir kt. reikalauja naujų paslaugų, naujų iniciatyvų padėsiančių spręsti šias, dažnai vaikus liečiančias, problemas.

Į šiuos pokyčius ir besiformuojančias problemas visuomenė aktyviai reaguoja – vykdoma vis daugiau akcijų ir pozityvių iniciatyvų. Viena jų – Mažojo Princo fondo akcija „Visa Lietuva skaito vaikams“.

Apie Mažojo Princo fondo akciją „Visa Lietuva skaito vaikams“

Akcija „gimė“, kai labdaros ir paramos „Mažojo Princo fondas“ kartu su kitų Europos šalių skaitymo balsu iniciatyvų lyderiais 2011 m. birželio 1 d. pasirašė tarptautinę deklaraciją „All of Europe reads to kids“. Šios deklaracijos tikslas – neleisti elektroninei žiniasklaidai išstumti vaikų ir jaunimo domėjimosi knyga bei skaitymu, didinti kritiškai skaityti ir gyvenimą vertinti mokančių jaunų žmonių skaičių, ugdyti kalbos, emocinį, protinį vystymąsi, mažinti agresyvumą, asocialumą, padėti visuomenei suprasti, koks naudingas ir reikalingas yra skaitymas.

Iniciatyva labai svarbi visam pasauliui, kiekvienam vaikui ir suaugusiam, taip pat ir Lietuvai, nes, kaip rodo statistiniai duomenys, Lietuvoje ryški vaikų, paauglių ir suaugusiųjų bendravimo stoka, daugelis Lietuvos vaikų ir paauglių nesijaučia esą saugūs ir emocionaliai tvirti, galintys kritiškai mąstyti, suaugusiųjų dėmesio stoka sukelia vaikų vienišumo jausmą, padidina depresijos susirgimo riziką, elektroninės žiniasklaidos priemonės nemoko vaikų kalbėti, mąstyti tobulėti. Pastarųjų dešimtmečių Europos tendencija (ypač išplitus kompiuterizacijai) dar labiau išryškino šiuos skirtumus tarp skaitančių ir neskaitančių vaikų, – Lietuvoje knygų neskaito trečdalis, laikraščių – apie 70 proc. gyventojų. Vaikai, nematydami tėvų su knyga rankose, ir patys renkasi kitokius laisvalaikio praleidimo būdus.

Akcijos ambasadorė yra Loreta Sungailienė. Ji primena, kad nuo seno pačios tikriausios, didžiausios vertybės šeimoje, giminėje ir bendruomenėje iš kartos į kartą buvo perduodamos žodinės tradicijos būdu. Todėl labai svarbus ir skaitymas balsu, kontaktas.

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras – Panevėžio apskrities lyderis/koordinatorius

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras, būdamas arti vaikų bei jų socialinių problemų, galintis padėti spręsti įvairias minėtas socialines problemas, 2012 m. prisijungė prie šios akcijos. Biblioteka tapo Panevėžio apskrities lyderė/koordinatorė, todėl nuolat plečia, populiarina akciją, siekdama parodyti, koks svarbus yra skaitymas.

Akcijai pristatyti sukūrėme vizualinę medžiagą programa prezi.com. Šį pavasarį bibliotekoje vykusioje edukacinėje programoje „Bitės idėjų įkvėpti“ prie akcijos paraginome prisijungti Panevėžio miesto ikimokyklinių įstaigų specialistus, Panevėžio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykusiame seminare „Inovacijų įtaka bibliotekų veiklos gerinimui“ akciją pristatėme ir Panevėžio rajono bibliotekininkams.

Bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centre nuolat organizuojami garsiniai skaitymai. 2013 m. birželio 4–20 d. Vaikų ir jaunimo literatūros centre pradinių klasių mokiniams vyko garsinių skaitymų rytmečiai „Kad greičiau augčiau“. Iš rekomenduojamo sąrašo pasirinktus kūrinius skaitė rytmečių dalyviai ir bibliotekos darbuotojos. Garsiniuose skaitymuose dalyvavo daugiau nei dvidešimt vaikų

Skaitymai buvo skirti vaikų rašytojo Prano Mašioto 150-mečiui, kuriais buvo pradėtas ir vaikų užimtumo projektas „Vasara su Pranu Mašiotu“.

Iš pasakų skrynios vaikai rinkosi knygas: P. Mašioto „Mano dovanėlė“, E. Knight „Lesė grįžta“, Sigutės Ach „Šuo Ambrozijus, katinėlis Purkius ir Angelo kelionė namo“, Urtės Uliūnės „Miegančios boružės“, Gintaro Beresnevičiaus „Kaukų šeimynėlė“, Laisvydės Šalčiūtės „Nykštuko kepurėlė“, Kęstučio Kasparavičiaus „Kvailos istorijos“, „Mažoji žiema“, René Goscinny ir Sempe „Mažasis Nikola“. Įdomiausiomis vaikai išrinko „Lesė grįžta“ ir „Miegančios boružės“.

Skaitymų metu vyko diskusijos, veikėjų bei jų poelgių aptarimas, buvo atliekamos kūrybinės užduotys. Paskutinę garsinių skaitymų dieną kiekvienas dalyvis sukūrė ir padovanojo draugui knygų žymeklį su nuoširdžiais palinkėjimais.

Dalyvavimas skaitymuose skatino vaikus susidraugauti, stiprino tarpusavio ryšius, padėjo gerinti skaitymo įgūdžius, mokė kalbėti, mąstyti ir tobulėti. Skaitymų dalyviai ketina dalyvauti ir kituose garsinių skaitymų užsiėmimuose.

Vaikų ir jaunimo literatūros centre galima pasinaudoti dar viena su skaitymu susijusia paslauga – skolintis pasakų skrynią. Kasmet paruošiama konkreti skrynios tema, pvz.: tolerancijos, geriausi vaikų literatūros kūriniai ikimokyklinukams, atrinktos knygos, skirtos mamytės dienai, ir kitos. Suformuojame skrynios turinį pagal konkretų poreikį. Joje pateikiame apie 30 knygų, kurias galima skaityti grupėse visą mėnesį.

Taip pat bibliotekoje vyksta akcijos pristatymai, gali būti organizuojamos diskusijos, pokalbiai aktualiomis su skaitymo skatinimu susijusiomis temomis. Diskusijose gali dalyvauti šeimos, mokyklų, ikimokyklinių įstaigų atstovai ir kt..

Ateityje planuojame dar labiau plėsti akcijos veiklą – pristatyti ją Panevėžio apskrities bibliotekoms, mokykloms ir kt. įstaigoms, pasitelkus skaitymo entuziastus, savanorius. Su pasakų skrynia keliausime į mokyklas, ligonines, vaikų namus ir kt., skleisime šios akcijos idėjas labiau pažeidžiamoms socialinėms grupėms. Taip pat planuojame kurti aktualias temines viktorinas ir dalintis jomis su Panevėžio regiono bibliotekomis, akcijos entuziastais, tokia žaidimo forma sieksime populiarinti skaitymą, prasmingą laiko leidimą.

Norint akciją pristatyti savo įstaigos lankytojams, kviečiame kreiptis į bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centrą ar savarankiškai rengti akcijos pristatymus naudojantis paruošta vizualine akcijos medžiaga.

Socialinės grupės, kurioms ypač reikalinga šios akcijos idėjų bei veiklų plėtra, populiarinimas ir įgyvendinimas yra ikimokyklinės įstaigos, mokyklos, bibliotekos, aktyvūs šeimų klubai, šeimos ir kt. Ši inicityva skirta visiems ir ypač suaugusiems, kurie ir yra ta bendruomenės dalis, galinti ugdyti emociškai sveikus, visaverčius, išsilavinusius, tikrąsias vertybes puoselėjančius jaunus žmones.

 Kaip tapti Mažojo Princo fondo akcijos „Visa Lietuva skaito vaikams“ lyderiais/koordinatoriais

Norint tapti oficialiu šios akcijos skaitymo entuziastu, reikia tapti lyderiu arba koordinatoriumi. Lyderis tai − aktyviausias mokyklos/darželio ar kitos įstaigos atstovas, kuris inicijuoja ir rengia programas, o koordinatorius − asmuo, koordinuojantis iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ veiklą regionuose. Tapti lyderiu ar koordinatoriumi – tai puiki proga dar labiau įprasminti savo veiklą, dar profesionaliau ugdyti vaikus, turint žinių apie skaitymą.

Kaip tapti VLSV koordinatoriumi ar lyderiu? − Registruotis. Registracijos formą rasite www.visalietuvaskaitovaikams.lt.

Prieš nuspręsdami tapti VLSV koordinatoriumi arba lyderiu, būtinai susipažinkite su LPF Mažojo princo fondo iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ lyderio/koordinatoriaus bendradarbiavimo taisyklėmis.

Jau šiandien daugelis dirba lyderio ar koordinatoriaus darbą, nesvarbu, kurį. Mes skaitome, rengiame įvairius renginius, bendraujame. Todėl kviečiame susivienyti – bendradarbiauti, dalintis patirtimi, semtis išminties vieniems iš kitų. Ši akcija skirta mums, sąmoningiems suaugusiems žmonėms, kurie turi puikią galimybę ugdyti jaunus protingus žmones. Tai yra savanoriška veikla, tad mažais žingsneliais žengiame pirmyn, siekdami prisidėti prie laimingesnių vaikų būties.

 Akcijos pliusai:

1. Suteikia daug psichologinių žinių suaugusiems apie skaitymo naudą vaikams.

2. Akcijos dėka rengiami seminarai ir diskusijos.

3. Vilniuje organizuojamos ir tarptautinės konferencijos, kurių metu rekomenduojami gero turinio literatūros vaikams ir jaunimui sąrašai, teikiama metodinė medžiaga programų lyderiams ir koordinatoriams.

4. Organizuojami įvairiausi renginiai: vasaros, improvizuoti/teatralizuoti, vieši garsiniai skaitymai, minimos svarbios su raštingumu ir skaitymu susijusios dienos, raginama minėti ir dalyvauti skaitymo savaitėje.

5. Programų „Skaitančios šeimos“, „Skaitantys vaikų darželiai“, „Skaitančios mokyklos“ privalumai yra tie, kad jose naudojami metodai nereikalauja didelių lėšų ir specialaus pedagogų parengimo. Skaityti balsu vaikams ir rengti skaitymo balsu akcijas, renginius gali kiekvienas skaitymo entuziastas. Metodinę pagalbą, literatūrą jam teikia „Mažojo Princo fondo“ specialistai.

Akcijos minusai:

1. Minimalus organizatorių bendradarbiavimas: dėl laiko stokos ignoruojami akcijos lyderių/koordinatorių siunčiami el. laiškai (norint susisiekti su akcijos ambasadore, organizatoriais nurodytas tik vienas būdas – el. pašto adresas).

2. Visa informacija apie VLSV organizuojamus renginius organizatorių atsiunčiama prieš pat renginį, tad nebėra laiko į veiklą įsitraukti bendradarbiaujančioms įstaigoms.

3. Yra sukurtas, tačiau neaktyvus akcijos „Facebook’o“ puslapis, kuris galėtų būti dar vienas bendravimo, bendradarbiavimo šaltinis.

Pasiūlymai:

1. Pasitelkti daugiau savanorių, kurie bendrautų el. paštu, „Facebook“ puslapyje.

2. Anksčiau pranešti apie VLSV rengiamus renginius partneriams, bendradarbiaujančioms įstaigoms, kad jos galėtų „prisijungti“ prie renginių. Taip akcija įgautų dar didesnį mąstą.

Norint susisiekti su akcijos organizatoriais rašyti el. paštu info@vlsv.lt, akcijos stendą galima aptikti kasmetinėje knygų mugėje, kur galima tiesiogiai pabendrauti su akcijos rengėjais.

Daugiau apie akciją: www.vlsv.lt

Informacija parengta remiantis Mažojo Princo fondo akcijos „Visa Lietuva skaito vaikams“ medžiaga.

 Informaciją parengė
Šarūnė Leikienė
PAVB Vaikų ir jaunimo literatūros centro vyresn. bibliotekininkė
Tel. (8~45) 43 56 77
 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.