13 – oji nacionalinė bibliotekų savaitė „Nežinai? Pėdink į biblioteką!“

13 – oji nacionalinė bibliotekų savaitė „Nežinai? Pėdink į biblioteką!“

Balandžio 23-29 dienomis visoje Lietuvoje vyko jau tryliktoji Nacionalinė bibliotekų savaitė. Šiais metais ji skirta jauniesiems bibliotekų lankytojams – vaikams, paaugliams, jaunimui.

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centre Nacionalinę bibliotekų savaitę, kaip ir visose šalies bibliotekose, pradėjome 12 val.. Vyko jau tradicija tapę garsiniai skaitymai skirti vaikų literatūros tėvu tituluojamam Pranui Mašiotui, jo 150-osioms gimimo metinėms paminėti.

Bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras daugiau nei mėnesį ruošėsi šiai išskirtinei savaitei. Bibliotekoje vyko Vaikų knygos šventė, pristatyta P. Mašioto asmenybės, kūrybos ir spaudinių paroda, vyko inscenizacija pagal rašytojo kūrinį, muzikinė programa, piešinių parodos ir konkurso „Iliustruoju mylimiausią pasakėlę“ pristatymas. Konkursas gimė, kai Vaikų ir jaunimo literatūros centras pasiūlė mokykloms prisidėti ir minėti Nacionalinę bibliotekų savaitę ir P. Mašioto metus, dalyvauti akcijose ir renginiuose.

Panevėžio Pradinėje mokykloje kelis mėnesius 1-4 klasių mokiniai intensyviai skaitė P. Mašioto knygas, domėjosi jo asmenybe ir kūrybiniu pasauliu. Kaip jį įsivaizdavo, taip ir iliustravo. Buvo atrinkti 12 geriausių darbų. Paroda galima pasigrožėti Vaikų ir jaunimo literatūros centre Aukštaičių g. 4, tačiau, norėdami sustiprinti ryšį ir bendrystę su savo lankytojais, mes ją perkėlėme ir į virtualią erdvę, į bibliotekos Facebook‘ą. Paskelbėme konkursą „Aš skaitau ir piešiu – tu įvertini!”.

Darbai susilaukė net 636 balsų ir balsavimo aktyvumu pranoko didžiausius mūsų lūkesčius. Geriausiu pripažintas darbas surinko 209 balsus. Savaitės pabaigoje susisiekėme su geriausiai įvertinto darbo autoriumi, jį apdovanojome vertingu prizu. Nustebino parodos populiarumas virtualioje erdvėje, nes ne vienas darbas buvo įvertintas daugiau nei 100 žmonių, tarp kurių ir garsūs, žinomi miesto menininkai.

Matydami taip gausiai komentuojamus ir vertinamus savo vaikų darbus, vaikų tėvai neslėpė džiaugsmo ir susijaudinimo dėl galimybės savo vaikams sustiprinti pasitikėjimą savimi. Vyko diskusijos, bendravo tėvai, mokytojai, vaikai, visi džiaugėsi galimybe būti pastebėtais.

Mes siekiame, kad laikas praleistas bibliotekoje būtų kuo įdomesnis ir patrauklesnis vaikams, tad bibliotekoje sukūrėme išskirtinę viktoriną „Nuotykiai ir įdomybės Prano Mašioto knygose“. Vaikai skaitė P. Mašiono kūrinius ir nekantriai laukė šios žinių dvikovos. Mūsų bibliotekoje viktorina vyko balandžio 29 d. Joje dalyvavo dvi miesto mokyklos, apie 40 mokinių. Nugalėtojus (Panevėžio pradinės mokyklos „Šauniųjų skaitytojų“ komandą ir Žemynos pagrindinės mokyklos „Vaikų svajonių“ komandą) apdovanojome išmaniųjų skaitytojų diplomais.

Šia viktorina pasidalinome ir su Panevėžio regiono bibliotekomis, skatinome ja aktyviai naudotis, dalinomės idėjomis ir patirtimi. Viktorina aktuali ne tik Nacionalinės bibliotekų savaitės metu, bet ir visus metus, juk šie metai skirti P. Mašiotui. Tikime, kad regiono bibliotekos pasinaudos šia proga ir rengs viktoriną savo bibliotekose, kurią su aprašymu, patarimais ir rekomendacijomis, bei kitais priedais galima rasti bibliotekos puslapyje www.pavb.lt, skiltyje vaikai – geroji patirtis.

Kadangi Nacionalinė bibliotekų savaitė pradedama garsiniais skaitymais, negalime nepaminėti dar vienos respublikinės akcijos, kurios pagrindinė mintis ragina skaityti vaikams bent 20 minučių per dieną.

Tai Mažojo princo fondo akcija „Visa Lietuva skaito vaikams“. Mūsų biblioteka šiais metais tapo šios akcijos Panevežio regiono lyderiais/koordinatoriais. Akciją globoja žinoma Lietuvos moteris Loreta Sungailienė. Akcijos sumanytojai žvelgia į socialines problemas, tėvų mažai rodomą dėmesį vaikams, mažą intelekto lygį, depresinių susirgimų skaičių, liūdną statistiką ir pagrįstai teigia, kad šias problemas gali padėti įveikti skaitymas, knyga, buvimas kartu.

Mes skleidžiame, populiariname akcijos idėjas. Jau kvietėme prie akcijos prisijungti ikimokyklinių įstaigų specialistus, akciją pristatėme, raginome prie jos prisijungti ir Panevėžio rajono bibliotekininkus.

Negana to, Vaikų ir jaunimo literatūros centre, kaip ir visoje bibliotekoje, moksleiviams ir studentams dovanojome skaitytojų pažymėjimus, kasdien nuo 15 val. pristatėme knygų užsakymą, rezervaciją ir užsakymų pratęsimą internetu.

Džiaugiamės, kad garsiniai skaitymai, laikas bibliotekoje, laikas su knyga vis labiau populiarėja, šiandien mes kalbame apie skaitymo, knygos, bibliotekos reikšmę ugdant sveikus, protingus, pasitikinčius jaunus žmones.

Šiais metais Nacionalinė bibliotekų savaitė suteikė išskirtinę progą atsigręžti į vaikus, jaunimą, suprasti jų poreikius, norus, skirti laiką jiems. Parodyti, kad knyga, biblioteka yra tie būdai, tos erdvės, kurios padeda tobulėti, siekti žinių. Juk ne veltui šios savaitės šūkis: „Nežinai? Pėdink į biblioteką!“

Informaciją parengė
Šarūnė Leikienė
PAVB Vaikų ir jaunimo literatūros centro vyresn. bibliotekininkė
Tel. (8~45) 43 56 77

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *