Savaitė be patyčių

Lietuvos bibliotekų aktyvumas respublikinėje akcijoje 

„Savaitė BE PATYČIŲ“

Š.m. kovo 18-24 dienomis Lietuvoje vyko jau ketvirtus metus minima respublikinė akcija „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, iki šiol žinoma pavadinimu „Savaitė BE PATYČIŲ“. Projekto iniciatoriai – emocinės paramos telefonu tarnyba „Vaikų linija“ – kvietė nelikti abejingais ir prisijungti prie renginių, kuriais siekiama neleisti pamiršti apie tai, kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas bei kodėl yra taip svarbu ugdyti vaikų toleranciją ir empatiją jau nuo pat mažens.

Organizatoriai kvietė visas ugdymo įstaigas ir kitas organizacijas tapti „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ dalyviais. Kiekviena mokykla ar kita įstaiga nuo sausio 21 d. iki kovo 10 d. galėjo registruotis svetainėje www.bepatyciu.lt, įrašydama savo organizacijos pavadinimą, kontaktus ir planuojamų veiklų aprašymą.

Pagal svetainėje www.bepatyciu.lt pateiktus duomenis akcijos pradžioje, t.y. 2010 m. akcijoje iš 607 užsiregistravusių įstaigų nedalyvavo nei viena Lietuvos biblioteka. 2011 m. dalyvavo 1063 įstaigos, prie akcijos prisijungė ir Lazdijų viešosios bibliotekos jaunimo centras (Seinų g. 1, Lazdijai). Ši biblioteka „Savaitės BE PATYČIŲ“ metu rengė akcijas, rodė vaikams socialinius filmukus, akcijoje dalyvavo moksleiviai besilankantys jaunimo centre.

Visą savaitę šioje bibliotekoje jaunimas vaikščiojo su specialiais marškinėliais su užrašu: „mes prieš patyčias“. Kiekvieną dieną po pamokų jaunimo centre buvo rodomi socialiniai filmai. Jaunimas darė anketinę apklausą: kokiomis priemonėmis galime apsiginti nuo patyčių patys. Jaunieji žurnalistai rašė straipsnius vietinėje spaudoje. Kitais metais biblioteka akcijoje nebedalyvavo.

2012 m. prie akcijos prisijungė 1250 įvairios įstaigos taip pat ir Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras (Aukštaičių g. 4, Panevėžys).

Bibliotekoje vaikai buvo skatinami kryptingai skaityti pagal pasirinktą temą, ugdomas tolerantiškas vaikų bendravimas. Akcijoje dalyvavo bibliotekos lankytojai: darželinukai, mokiniai, auklėtojos, mokytojos, bibliotekininkės. Buvo rengiama spaudinių paroda „Patyčios turi liautis“, pristatytos knygos minėta tema. Vyko renginiai ikimokyklinukams – „Gerumas mūsų širdelėse“, lopšelio-darželio „Pasaka“ vaikai vaidino pagal senosios animacijos multifilmą „Paukšiukas Taris“, dovanojamos gerumo širdelės.

Akcijos dėka pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Panevėžio specialiąja mokykla, kurios mokiniai kūrė knygų skirtukus ir ruošė jų parodą Vaikų ir jaunimo literatūros centre. Bibliotekos savanoriai padėjo gaminti knygų skirtukus su bibliotekos ir savaitės „Be patyčių“ reklama. Vaikų ir jaunimo literatūros centro atstovė lankėsi Panevėžio specialiosios mokyklos akcijos „Savaitė be patyčių“ baigiamajame renginyje. Jame buvo pristatyta literatūra minėta tema bei perduota dovana bibliotekai – mokinių sukurta „Draugystės knyga“. Bibliotekoje rengiamoje akcijoje dalyvavo daugiau nei 200 vaikų nuo 5 iki 21 m. amžiaus.

Tais pačiais metais prie akcijos prisijungė dar viena biblioteka – Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešoji biblioteka (Nepriklausomybės 16, Rokiškis), kuri išreiškė idėją, jog reikia gyventi draugiškai. Akcijoje dalyvavo moksleiviai, mokytojai, tėvai, bibliotekos lankytojai. Buvo organizuojamos literatūrinės parodos – „Gyvenkime draugiškai“ ir „Patyčios. Kaip jas valdyti?“, žiūrimas filmas „Pykšt Pokšt, Tu Negyvas“.

2013 m. registravosi 1128 įstaigos. Iš Lietuvos bibliotekų akcijoje dalyvavo tos pačios dvi Lietuvos bibliotekos, kaip ir 2012 m. – Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras, bei Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešoji biblioteka.

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras dalyvavo akcijoje, nes norėjo prisidėti mažindami socialinę atskirtį, parodyti, kad ir kitokie vaikai gali būti pilnaverčiai visuomenės atstovai. Norėjo parodyti, kad biblioteka yra atvira erdvė visiems, o knyga ir skaitymas padeda spręsti įvairias socialines problemas.

Akcijoje dalyvavo bibliotekoje besilankantys įvairaus amžiaus žmonės, labai aktyviai į veiklą buvo įtraukiama Panevėžio specialioji mokykla. „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ metu buvo organizuojama skaitymo ir žaidimų diena. Klausoma garsinių knygų aktualių patyčių temai („Mažasis Princas“ ir kt.), su vaikais diskutuojama, analizuojamos knygos, personažų elgesys ir charakteriai. Biblioteka paruošė knygų parodą, kuriose kalbama apie (ne) draugišką, (ne) gerą elgesį, empatiją, toleranciją, patyčias ir pan. Paroda iškeliavo į Panevėžio specialiąją mokyklą. Vaikai buvo raginami skaityti vieni kitiems ir gilintis į aktualią patyčių problemą. Filmų dieną bibliotekoje buvo rodomas filmas „Patyčios – netylėk tyloje.“ Viena diena buvo skirta kūrybai. Kartu su vaikus atlydėjusiomis darbuotojomis buvo piešiami priešingi jausmai ir elgesys patyčioms, teigiami ir neigiami knygų personažai, kuriamas plakatas „Tyčiotis negalima! Draugauti“.

Visi vaikų sukurti darbeliai buvo eksponuojami bibliotekos erdvėse. Bibliotekoje rengiamoje akcijoje dalyvavo daugiau nei 100 žmonių.

Rokiškio Juozo Keliuočio viešoji biblioteka šiais metais dalyvavo akcijoje, nes siekė, įrodyti, kad be patyčių galime gyventi gražiau. Dalyvavo moksleiviai, tėvai, seneliai. Buvo paruoštos spaudinių parodos: „Knyga suranda draugą“, „Moku bendrauti be patyčių“, „Vaikai, gyvenkime draugiškai“. Parodas matė visi, kurie lankėsi bibliotekoje, jos buvo pačioje matomiausioje vietoje. Vyko animacinio filmo „Katinas Leopoldas“ peržiūra ir aptarimas VB vaikų ir jaunimo skyriuje.

Nors akcijos „Savaitė BE PATYČIŲ“ svetainėje rašoma, kad gyvenimo be patyčių idėją palaikė daugiau institucijų negu buvo oficialiai užregistruota, tačiau Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras, dalindamasis savo gerąja patirtimi dalyvaujant akcijoje, ragina ir kitas Lietuvos bibliotekas prisijungti prie šios respublikinės akcijos. Naujos, neįprastos akcijos, idėjos ir iniciatyvos suartina įstaigas, suteikia galimybę surasti naujų partnerių, plėsti savo veiklas ir akiratį.

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras siekia pastebėti įvairias socialines problemas, vykstančias aplink, būti arti vaiko ir jo kasdienybės. Biblioteka ir knygos, skaitymas balsu – tinkama erdvė spręsti ir socialines problemas. Yra daugybė įvairių pavyzdžių ir įrodymų, kaip skaitant vaikams, kurie gimsta su tam tikrais sveikatos sutrikimais, skaitymas veikia kaip terapija, gydymo priemonė. Įrodyta, kad skaitymas balsu neutralizuoja visokiausias dirglumą sukeliančias situacijas, vaiką nuramina, stabilizuoja jo emocinę būklę.

Tad bibliotekose ne tik diskutuojama, skaitoma, rengiamos parodos, žiūrimi filmai, bet gali būti taikoma ir biblioterapija, padedanti vaikams lengviau susidoroti su patyčiomis.

Informacija parengta remiantis www.bepatyciu.lt svetainėje pateiktais duomenimis.

Informaciją parengė
Šarūnė Leikienė
PAVB Vaikų ir jaunimo literatūros centro vyresn.bibliotekininkė
Tel. (8~45) 43 56 77

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *